Zpět

Malé Svatoňovice

Přidáno 5. 8. 2020
Ilustrační foto

Dnešní pozvání míří na poutní místo, do rodiště Karla Čapka!

Pod Jestřebími horami v povodí Úpy v Královéhradeckém kraji se nachází obec Malé Svatoňovice s mnoha zajímavostmi. Uprostřed obce stojí barokní kostel Sedmi radostí Panny Marie a kaple s jeskyní se sochou Panny Marie Lurdské.

V říjnu 1715 zavěsil sedlák Václav Šrejber dřevěnou sošku Panny Marie s Jezulátkem na již suchou třešeň rostoucí nad studánkou se sedmi prameny. Ta se rok na to, po sedmi letech, znovu zazelenala a znovu na ní dozrály třešně. Lidé začali věřit v uzdravující účinky vody. I proto zde byly vybudovány lázně.  

V Mariánském sadu poutníci prochází Křížovou cestou k Božímu hrobu a zastaví se u sedmi kapliček zasvěcených Panně Marii Sedmiradostné.

Nedaleko kostela vás jistě zaujme sousoší bratří Čapků z roku 1969, jehož autorem je akad. sochař Josef Malejovský. Naproti, v domě, kde se v 1. patře 9. 1.1890 narodil Karel Čapek, se nachází Muzeum Bratří Čapků. Expozice v této části přibližuje pobyt rodiny v Malých Svatoňovicích a v Úpici, dobu dětství Karla, Josefa a Heleny, ale také následující etapy života Karla Čapka, manželství s Olgou Scheinpflugovou, představuje jeho literární tvorbu v období 1. světové války, utopistickou tvorbu inspirovanou technickými objevy a také protifašistická díla – Matka, Bílá nemoc, Válka s mloky a další, i tvorbu pro děti s originály kreseb, také z mnoha cest. Ve 2. patře plastika hlavy Josefa Čapka od Vladimíra Preclíka nás uvede do expozice, kde je prezentována právě jeho tvorba, volné grafiky, olejové malby včetně velkých obrazových cyklů nazvaných Oheň a Touha, kterými vyjádřil svůj protest proti fašismu. Je zde představen jeho výtvarný i literární vývoj, také dokumenty z věznění v koncentračních táborech, pietní ukázky z jeho poslední tvorby zachráněné spoluvězni. Hospodářský vývoj obce je poznamenán těžbou a zpracováním černého uhlí, nachází se zde i expozice důlních strojů.

24. září 2020 by měla být oficiálně otevřena zpřístupněna nová rozhledna Žaltman. Stane se tak přesně 53 let od otevření původní rozhledny. Cestou k ní uvidíte řadu tzv. řopíků, tvořících linii československého opevnění. #tipnavylet #kralovehradeckykraj
A. Maclová