KDU.breadcrumbs.homeAktuálně #tipnavylet Areál Žireč nabízí pomoc, poznání i příjemné zážitky
Zpět

Areál Žireč nabízí pomoc, poznání i příjemné zážitky

Přidáno 19. 8. 2020
Ilustrační foto

V našem kraji se nachází ojedinělý areál v místní části Dvora Králové s bohatou historií nabízející odbornou pomoc lidem nemocným roztroušenou sklerózou, ale také spoustu zážitků i turistům. 

V bývalém klášteře, který prošel v průběhu dvou desetiletí rozsáhlou rekonstrukcí, provozuje Oblastní charita Červený Kostelec Domov svatého Josefa - první a zatím jediné modelové zařízení s komplexní lůžkovou péčí zaměřenou na specializovanou rehabilitaci lidem postiženým tímto neurologickým onemocněním. Kromě pobytové služby s kapacitou 88 lůžek je zde nabízena celá řada služeb: rehabilitace, fyzioterapie, ergoterapie, logopedie, psychoterapie, odborné sociální poradenství, aktivity na podporu soběstačnosti a pro volný čas. Lidé se sníženou pracovní schopností se mohou realizovat v sociálním podniku Pro-Charitu. Vytvářejí příjemné prostředí nejenom pro nemocné a jejich rodiny, ale i pro všechny návštěvníky areálu. Nabídnou vám občerstvení v kavárně Damián, kde si lze zakoupit i sirupy Camellus a výrobky chráněných dílen a tím podpořit dobrou věc.

Zejména v letních měsících krásou a různými vůněmi láká k procházce bylinková zahrada, která je s tradicí delší než tři sta let nejstarší ve východních Čechách. Při návštěvě areálu si rozhodně nenechte ujít ani návštěvu cyklomuzea největšího ve střední Evropě. Ve třech patrech barokního špýcharu. se nachází expozice, kterou tvoří soukromá sbírka sběratele Jiřího Uhlíře.

A další, doslova světový, unikát naleznete v barokním kostele Svaté Anny, který na původní jezuitskou rezidenci hned navazuje. V něm můžete slyšet unikátní zvonkohru - zvonový klavír Johanna Michala Rödera, nebo slyšet nově rekonstruované varhany.  Procházku si můžete dopřát i v místním parku nebo zajít do nedalekého unikátního Braunova Betlému.

Na rozvoji celého areálu se výraznou měrou v rámci více dotačních programů podílel i Královéhradecký kraj. #tipnavylet #kralovehradeckykraj
A. Maclová