KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Názory 2012 Chudoba – týká se nás všech
Zpět

Chudoba – týká se nás všech

Přidáno 19. 12. 2012
Ilustrační foto
Rozhovor s Annou Maclovou z roku 2010, kdy působila jako ředitelka Oblastní Charity Hradec Králové.

Rok 2010 byl Evropským rokem boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Oblastní charita Hradec Králové se k tomuto tématu přihlásila projektem nesoucím název: Chudoba – týká se nás všech.

Je známé, že Česká republika je podle nejrůznějších způsobů měření v rámci celé Evropské unie zemí s nejnižší mírou chudoby. Je tedy toto téma přesto pro nás tak aktuální?  

„Rozhodně ano. I v naší poměrně vyspělé zemi žijí lidé na hranici chudoby nebo jsou chudobou ohroženi. Statistiky už několik let vykazují dokonce nárůst této skupiny obyvatel. A ne všichni si za svoji situaci mohou sami, jak je to ve většině našich médií proklamováno. Stát se dnes chudým, není nic výjimečného. V této skupině lidí se dnes ocitají také bývalí manažeři, lékaři, inženýři, vrcholoví sportovci, lidé všech věkových kategorií. Smutné příklady jsou vidět také díky letošním povodním. Kromě bezdomovectví - co by ztráty domova, zdraví, práce, rodiny, lze v naší bohaté, konzumní společnosti mluvit o bezdomovectví ducha, které s tím prvním úzce souvisí a jej často vytváří. A týká se to i nás – spořádaných „domovců“. Lze mluvit o bídě hodnot, vztahů, vnímání priorit. A tak sebeláska, povrchnost, lhostejnost ke zlu, touha užívat si na úkor bližních, úspěch, moc, výkon jsou dnes, zdá se, postoje, na které si za přispění médií a všudypřítomné reklamy pomalu zvykáme. Stávají se naši denní potravou a přecházejí do našich skutků a postojů,“  odpovídá na otázku ředitelka organizace Ing. Aneta Maclová.

Jaká je situace v Hradci Králové?

„Téma chudoby je aktuální také v Hradci Králové. I zde žijí lidé, kteří se z různých důvodů ocitli bez domova, doslova na ulici. Rozpadla se jim rodina, přišli o práci a nenacházejí delší čas uplatnění, další uvízli v dluzích, někteří propadli alkoholu, drogám, gamblerství, ztratili motivaci a životní směr. Nejhorší pro tyto lidi je zůstat ve svých problémech v osamění. Naštěstí i v Hradci Králové jsou mnohé organizace, které lidem v krizových situacích pomáhají. Jsou zde dvě zařízení pro lidi bez domova, několik poraden, organizací pomáhajících také lidem se zdravotním postižením a seniorům, kteří jsou rovněž ohroženi sociálním vyloučením.

Je proto důležité, aby i v našem městě byla udržována a dle potřeb občanů rozvíjena síť sociálních služeb a aby bylo pamatováno na dostatek finančních prostředků při tvorbě rozpočtů pro lidi sociálně slabé, kteří potřebují naši solidaritu a pomoc. A také je důležité upozorňovat občany města i na to, že každý z nás se může svým konáním různým způsobem podílet na tom, aby se chudoba v Hradci příliš nezabydlela. Nemám na mysli postoje některých politiků a občanů ve stylu „vyčistit město od nepřizpůsobivých apod….“, ale například nabídnout kreativní řešení pomoci a podpory, zapojit se do některých aktivit, podpořit prodejce Nového Prostoru zakoupením časopisu, přispět do ověřitelných a osvědčených veřejných sbírek, stát se aktivním dobrovolníkem, všímat si a pomáhat osamělé sousedce, za kterou nikdo nechodí… Nápadů je celá řada. A třeba se čas od času podívat do zrcadla a položit si otázku: Jsem stále člověk nebo jen jeho karikatura? Jaké jsou moje hodnoty? Co od života chci a co jsem ochoten a schopen nabídnout druhým? Chudoba se skutečně týká nás všech,“ vyzývá k aktivní spoluúčasti na řešení problematiky chudoby u nás Aneta Maclová.