KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality 2015 Evropský den obětí v Hradci Králové
Zpět

Evropský den obětí v Hradci Králové

Přidáno 21. 2. 2015
Ilustrační foto
22. únor byl rok po podpisu Charty práv obětí ve Velké Británii (1990) vyhlášen jako mezinárodní Evropský den obětí. Jeho cílem je zvýšit povědomí o nabízené pomoci a podpoře obětí trestných činů a jejich blízkých, kteří se často stávají oběťmi nepřímými.
V Hradci Králové se 19. února 2015 konala u té příležitosti konference na téma Podpora a ochrana obětí trestných činů. Hlavním pořadatelem byla Probační a mediační služba, která je realizátorem projektu s názvem "Proč zrovna já?" probíhajícím v úzké spolupráci s Policií ČR a mnoha dalšími subjekty ve 30 městech.

Každodenní zprávy nám přinášejí spoustu lidských příběhů, do kterých vstoupí neštěstí. Někdy je to v důsledku dopravní nehody, nenadálé přírodní katastrofy, ale velice často v důsledku úmyslné trestní činnosti pachatelů, jejichž konání mnohdy nezná hranic. Bez ostychu jsou schopni napadnout i seniory, lidi s těžkým zdravotním postižením, ublížit dětem. Bezbranným obětem se z minuty na minutu obrátí svět vzhůru nohami, jejich život zasáhne událost, která často změní jejich plány, chování a další směřování. Někdy si následky ponesou po celý další život.

Nabízí se spousta otázek: Jak se vypořádat s nastalou situací, dá se na nepříjemné zážitky zapomenout? Někdy to nejde, ale je potřeba naučit se s tím žít, dát prožitku určitý osobní smysl, zpracovat ho tak, aby vzpomínky nevedly více k pocitům zoufalství, k pláči... Jsou oběti, které to zvládnou samy, jsou oběti, které využijí podporu nejbližšího okolí, a jsou oběti, které potřebují pomoc odborníků. A právě o této odborné pomoci, a to nejenom psychické, ale také praktické i v jiných souvislostech - jak se orientovat v trestním řízení, jak uplatnit svá práva, dosáhnout odškodnění a pod. se věnovala tato konference.

Konference přispěla ke vzájemnému sdílení informací i praktických zkušeností mnoha aktérů právě ve výše uvedené oblasti zejména v Hradci Králové a Královéhradeckém kraji. Po přijetí zákona na ochranu obětí domácího násilí zahájilo svoji činnost v lednu 2007 Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím, díky novému zákonu o obětech trestných činů v roce 2013 byla opět posílena práva obětí, které se mohou obrátit právě na Probační a mediační službu nebo spolupracující Poradnu pro oběti násilí a Krizové centrum, NOMIA, ú.s., případně Poradnu pro lidi v tísni nebo Občanskou poradnu.

Město Hradec Králové usiluje být městem, ve kterém se žije dobře, ale i bezpečně. Podporuje realizaci různých bezpečnostních opatření, ale velký důraz klade i na prevenci a podporuje mnohé preventivní aktivity pro své občany všech věkových kategorií - ve spolupráci s městskou i státní policií (Akademie pro seniory, programy v mateřských a základních školách), s Probační a mediační službou a celou řadou neziskových organizací, se Školským poradenským střediskem Mozaika, působením preventistů v základních školách. V rámci OSPODu koordinuje tým pro děti a mládež, je členem interdisciplinárního týmu proti domácímu násilí, podporuje také poskytování sociálních a navazujících služeb v oblasti odborného poradenství, krizové pomoci, intervenčního centra, a to zejména obětem trestných činů. Město rovněž úzce spolupracuje s Ministerstvem vnitra ČR a každoročně realizuje několik preventivních programů podpořených právě z jeho grantů.

V minulém roce se zastupitelstvo města Hradce Králové seznámilo s obsahem Lanzarotské úmluvy a hlásí se k Paktu měst a regionů proti sexuálnímu násilí na dětech a ke kampani "Jedno z pěti" zaměřené na sexuální násilí a zneužívání dětí. Chceme se v letošním roce o něco více zaměřit i spolu s vámi na ochranu práv těch nejzranitelnějších - dětí a mladistvých, zejména k jejich ochraně před sexuálním vykořisťováním a zneužíváním.


Z PROGRAMU KONFERENCE: přivítání účastníků Ing. Aneta HUČÍNOVÁ, manažerka projektu "Proč zrovna já?", Mgr., Bc. Tomáš KELLNER, koordinátor projektu "Proč zrovna já?", ředitelství Probační a mediační služby, úvodní řeč Ing. Anna MACLOVÁ, náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, zdravotnictví, kultury a cestovního ruchu, PRVNÍ BLOK Role Probační a mediační služby, odborná práce PMS a poradenské činnosti Mgr. Denisa GILÁNYI, Mgr. Marie ŠVADLENOVÁ, středisko Probační a mediační služby Hradec Králové, Systém práce s oběťmi trestných činů v Policii ČR PhDr. Jan HUBERT, Mgr. Jana BÁRTOVÁ, krizoví interventi Policie ČR – KŘP Královéhradeckého kraje, Předběžná opatření na ochranu obětí dle ZOTČ JUDr. Milan ŠIMEK, Krajské státní zastupitelství Hradec Králové, Práce s dětskými oběťmi ve speciálních výslechových místnostech pplk. Mgr. Markéta KALOUSKOVÁ, kpt. Mgr. Martina PETROVIČOVÁ, ÚSKPV OOK Policejní prezidium ČR, Oběti a média Miroslav VAŇURA, vedoucí a moderátor projektu pořadu "112“, zpravodajského bloku "Naše zprávy" na TV Barrandov, Práce s oběťmi z pohledu organizace Bílého kruhu bezpečí. Mgr. Ladislav TOMÁŠEK, vedoucí poradny BKB Pardubice, Děti jako zbraň v procesu vážných partnerských konfliktů (práce se zvlášť zranitelnými oběťmi) Mgr. Miroslav BUBENÍK, ředitel NOMIA, ú.s., Poradna pro oběti násilí a Krizové centrum, Možnosti Městské policie při práci s obětí Bc. Ivan DUBEC, vedoucí oddělení prevence kriminality Městská policie Hradec Králové.

I na základě příspěvků, které nastínily celou škálu závažných problémů a příběhů protkaných násilím, nenávistí, neláskou, podvodným konáním.... Kladu si otázku, co je příčinou? Krize rodiny? Krize hodnot?