Zhruba čtyřicet lidí v úterý odpoledne u Krajského úřadu v Hradci Králové demonstrovalo proti komunistům v radě kraje. Nechyběly štiplavé transparenty, projevy politiků ani bojovná nálada. Akce se na Pivovarském náměstí konala už podruhé.
"Celkový účet komunismu? 100 000 000 mrtvých", "Zkazili jste nám minulost, nekažte nám budoucnost", "Stop překrucování historie", "Školství v rukou komunistů? Nechutné". Transparenty s ostrými hesly dali demonstranti opět po roce najevo, že odmítají apatii společnosti ke vzrůstajícímu vlivu komunistů nebo to, že jsou i po 25 letech po revoluci komunisté znovu ve vrcholné politice. A navíc právě v Hradci mají pod palcem školství. Mezi asi čtyřmi desítkami lidí byli studenti, ale i důchodci a také několik dětí.
"Mého dědu komunisté popravili, mého tátu věznili, já nemohl jít studovat. Komunisté ovlivnili nejen můj život, ale celou rodinu po několik generací," vysvětloval v hnědé bundě US Army čtyřiašedesátiletý Tomáš Grossman z Hradce Králové. Vzal s sebou i vnuka. "Chci, aby viděl, čím naše rodina musela projít, co nám provedli," líčí.
Akci svolali Mladí konzervativci, Mladí křesťanští demokraté, Asociace soukromého zemědělství a Konfederace politických vězňů. "Opravdu chceme, aby zrovna školství měli na zodpovědnost lidé, kteří souhlasí s násilným režimem?" ptá se předseda hradeckých Mladých konzervativců Jakub Vít.
Hejtman nedá na spolupráci s komunisty dopustit
Na rozlehlém náměstí sice demonstrantů nebylo mnoho, ale z davu byla cítit bojová nálada. Na pódiu se střídají politické tváře známé z komunální politiky.
"Může se vám zdát, že tato akce je už v dnešní době zbytečná, ale není tomu tak. Pane hejtmane, bylo nutné pozvat do koalice právě komunisty? Byly i jiné možnosti," zvedá v mikrofonu hlas lidovecká náměstkyně primátora a krajská zastupitelka Anna Maclová.
Na jednom z transparentů si nešlo nevšimnout podobizen Stalina a Lenina s provokujícím sloganem "Učitelé národa? Jejich následovníci vedou naše školství". Jiný plakát zase připomíná, že v Poslanecké sněmovně sedí Trutnovák komunista Zdeněk Ondráček, který v roce 1989 při Palachově týdnu jako příslušník sboru SNB řezal obuškem studenty.
Hejtman Lubomír Franc (ČSSD) údajně o demonstraci ještě v úterý ráno nevěděl. Na spolupráci s komunisty však nedá dopustit. "Demonstrantům vadí hlavně oblast školství, kde působí Táňa Šormová. Spolupráce s ní je však dobrá, funguje to standardně jako v jiných krajích. Nevidím jediný důvod proč protestovat, všichni tři radní z KSČM jsou lidé na svém místě," tvrdí hejtman.