Redakce MF DNES získala studii s pěti návrhy stavby městského fotbalového stadionu v Hradci Králové. Samotná aréna bez uvažovaného obchodního centra by mohla stát mezi 350 až 470 miliony korun.
HRADEC KRÁLOVÉ Tribuny pro 13 tisíc diváků zakryté bílou membránou, restaurace s výhledem na hřiště, kulturní sály, hotelové ubytování, wellness linka či zachráněná lízátka coby osvětlovací stožáry. I tak by mohla vypadat nová hradecká fotbalová aréna.
Pět návrhů městského stadionu, které má redakce MF DNES k dispozici, pochází z ateliéru architektů Miloše Kopřivy a Aleše Vaňka, počítají s cenou od 357 do 470 milionů korun. Osmnáctistránková studie, kterou si město objednalo, však neznamená, že hradecká radnice vzdává snahu o stavbu developerského projektu Park Malšovice včetně fotbalového stadionu. Spíš naopak: v nejbližší době bude podána žádost o stavební povolení a v květnu zastupitelé rozhodnou, zda projekt rozjetý firmou ECE Group a podporovaný například fotbalovým klubem převezme konkurenční HB Reavis.
I když ryze městský stadion bez komerční zóny možná zůstane navždy jen na papíře, vyvolal na radnici, fotbalovém klubu i v táboře odpůrců Parku Malšovice velkou bouři. Zatímco oddíl jásá, že studie jasně prokázala výhody developerského záměru, autoři petice nazvané Pro městský stadion se naopak domnívají, že trumfy jsou na straně městského sportoviště.
„Předložené dokumenty mě nepřesvědčily o ekonomické výhodnosti. Přijde mi také, jako by autoři nepočítali s tím, že stavíme stadion pro příštích třeba padesát let, ale pouze dvacet, protože nekorespondují s moderními potřebami fotbalu. Aréna, o kterou usilujeme, by navíc měla být multifunkční a nesloužit jen patnáct víkendů v roce, kdy si tam parta kluků zakope fotbal,“ říká Pavel Staněk, předseda představenstva klubu FC Hradec Králové. „Studie naprosto jasně ukázala, že aréna pro přibližně deset tisíc diváků se dá postavit za částku okolo 300 milionů, zatímco developerský projekt znamená pro městskou pokladnu zátěž až 390 milionů,“ argumentuje naopak Aleš Dohnal, který organizuje petici pro městský stadion. Za prvních devět dnů ji podle něj podepsaly stovky lidí.
Velkým zastáncem Parku Malšovice i po prostudování návrhů městského stadionu zůstává náměstek primátora Jindřich Vedlich. „Sám zpracovatel doporučuje variantu číslo dvě, která by po realizaci stála zhruba 470 milionů. Je to však bez parkování, infrastruktury, sítí a částečné demolice. Tím bychom se dostali až k částce 690 milionů,“ poukazuje Vedlich, který upozorňuje, že pokud developerský projekt nedostane stavební povolení, svaz Hradci s největší pravděpodobností neprodlouží výjimku a votroci by tak už v příští sezoně neměli kde hrát.
Názor nezměnili po zhlédnutí studie ani náměstci primátora Josef Krofta a Anna Maclová. „Stále nevím, zda je hradecký fotbal natolik dobrý, že si nějaký lepší stadion vůbec zaslouží. Vyhlídky na městský stadion mi přijdou jako vzdušné zámky a verze s obchodním centrem je absolutní blbost,“ domnívá se Krofta. „Varianta s obchodním domem se mi také nelíbí. Jsem pro jednodušší verzi a také nejnovější studie městského stadionu mi přijde jako hodně naddimenzovaná. Myslím si, že další úspory jsou možné a také vysoutěžená cena bývá 60 až 70 procent oproti původní představě,“ uvažuje Maclová.
Pět návrhů městského stadionu se liší polohou hřiště a dominancí jedné z tribun. Ve všech případech má být výstavba etapová a klub by tedy mohl dál hrát doma. Osvětlovací lízátka by zůstala zachována, jen by se dvě z nich přestěhovala blíž k hrací ploše. „Unikátní poloha malšovického stadionu uprostřed sportovního parku by měla být zachována. Návrh jeho rekonstrukce vestavěním fotbalové arény by mohl nabízet koncentraci volnočasových aktivit parku do všech volných ploch, které vzniknou uvnitř původně atletického stadionu,“ nabízejí tvůrci studie.
Mladá fronta DNES | 18.4.2014 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové