HRADEC KRÁLOVÉ Petice, pod kterou se podepsalo víc jak 1 600 rodičů studentů Střední průmyslové školy v Hradci Králové a dalších obyvatel krajského města, ani snahy o diskusi nepřesvědčily zastupitele Královéhradeckého kraje, aby hradeckou průmyslovku nesloučili s blízkou Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm v Hradební.
Zastupitelé fúzi škol včera těsnou většinou třiadvaceti hlasů odsouhlasili. Obě školy se sloučí od příštího školního roku pod hlavičkou školy v Hradební, která je větší. Sloučení předcházela dlouhá diskuse, do níž se zapojila veřejnost. Přimluvit se za svoji školu přišel před zastupitele i absolvent průmyslovky Pavel Uhrin. „Očekával bych, že materiál bude podle zákona o svobodném přístupu k informacím veřejně vyvěšen, aby si ho mohl prostudovat kdokoliv. To se ale nestalo. Působí to na mě jako praktiky před rokem 1989. Takovým sloučením můžete zničit jméno školy s velice dlouhou a dobrou tradicí. Může to poznamenat nás, moje děti i vaše vnoučata,“ argumentoval bývalý student průmyslovky k zastupitelům.
Nebylo mu to ale k ničemu. Boj o průmyslovku: argumenty kraj neobměkčily.
Je dobojováno. Krajští zastupitelé včera rozhodli o sloučení dvou středních škol v Hradci Králové. Od opozice i veřejnosti sklidili kritiku za neuváženost a nedostatečně propočítané úspory.
S Uhrinem přišli svůj nesouhlas se způsobem a rychlostí, s jakými kraj školy slučuje, vyjádřit i zástupci rodičů studentů průmyslovky, zaměstnanců školy a spolu s nimi i ředitelka Školy Eva Stehlíková.
„S tím, že se školy musí slučovat, souhlasím. Vadí mi ale ten způsob. Když jsem se o slučování dozvěděla, požadovala jsem po paní radní (Táně Šormové, radní pro školství - pozn. redakce), aby mi poskytla materiál k plánované optimalizaci. Bylo mi ale řečeno, že ho nedostanu, protože bychom ho mohli připomínkovat a šťourat se v něm. Takhle se v demokratickém státě nediskutuje,“ upozornila Stehlíková před zastupiteli.
Hlavním argumentem radní Šormové (nestr. za KSČM) a hejtmana Lubomíra France je zejména nadbytek míst ve školách zřizovaných krajem a v návaznosti na to i šetření finančních prostředků na provozu budov, ale i na platech učitelů a provozních pracovníků. „Proces slučování, který jsme nastolili, je dělán velmi zodpovědně,“ podotkl při dlouhé diskusi Franc.
Někteří zastupitelé ale vyjádřili obavy, že úspory nebudou až takové, jak si kraj maluje. „Špatná využitelnost pedagogů je řešitelná i jinak než slučováním škol, to samé špatná využitelnost budov. Mám obavy z toho, že školy sloučíme, a neušetříme vůbec nic,“ argumentoval opoziční zastupitel Jiří Veselý.
Největších úspor peněz chtějí krajští zastupitelé získat plánovaným přestěhováním dílen školy a učiliště v Hradební z prostor U Koruny a na Velkém náměstí. „Zaráží mě, že opuštění obou budov je uvedeno jen jako výhledové. Je to stejné, jako kdybych řekl, že v podnikání výhledově budu mít zisk pět milionů a výhledově budu jezdit v Lamborghini,“ podotkl Uhrin.
Nástupnická škola, která začne fungovat 1. srpna 2013, bude mít dlouhý název složený ze jmen obou škol: Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové. Právním nástupcem, který převezme veškerý majetek průmyslovky, bude škola v Hradební.
„Pro někoho to, že průmyslová škola bude fungovat dál, jen s pozměněným názvem, může být jen kosmetická úprava. Ale například v Chrudimi takovýto postup tamní průmyslovku zlikvidoval. Žáci se zájmem o techniku, kteří dál chtějí pokračovat na vysoké škole, a takových je u nás většina, si velmi pečlivě vybírají školu s renomé, ne střední odbornou školu. Radši proto dojíždějí nebo jsou na internátu v jiném městě, jen aby mohli studovat na střední průmyslové škole. Je to jako kdyby Coca Cola oznámila, že končí a stejný nápoj bude k dispozici pod názvem Kofola. Zájem o ni nestoupne, spíš naopak,“ přednesl svůj názor pedagog průmyslovky Pavel Pátý, který je prý nejdéle sloužícím učitelem školy.
Opoziční zastupitelka Anna Maclová s podporou svých kolegů navrhla odložení projednávání na červen: „Tak, jak nám byla představena, je vize kraje dost obecná, chybí mi konkrétnější představa, kterou je potřeba dopracovat.“ Koalice sociálních demokratů a komunistů ale její návrh smetla ze stolu a po více jak hodinovém projednávání prosadila svůj návrh.
Slučování středních škol v kraji patří poslední roky k nejpalčivějším tématům, která vyvolávají velké emoce. Nejvíc o sobě před dvěma lety dávali vědět studenti Gymnázia v Hořicích, kteří s učiteli v hojném počtu přišli protestovat
přímo na zasedání zastupitelstva. Neuspěli, kraj je sloučil s tamní obchodní akademií a zemědělskou školou.
„Jde o připravenost těchto kroků. V Hořicích, kde se měla sloučením škol ušetřit budova, se ukazuje, že budova bude znovu potřeba. Jsou tam i problémy s přejezdy učitelů. Obávám se, aby stejná situace nenastala i tady,“ podotkla zastupitelka za Východočechy Martina Berdychová, která na nedomyšlené slučování škol upozorňovala už v minulém volebním období.
Královéhradecký kraj má v současnosti v prvních ročnících svých středních škol zhruba 9 tisíc volných míst, ale uchází se o ně jen 4 a půl tisíce deváťáků. Slučování škol nebo omezování prvních ročníků u vybraných oborů tak bude muset pokračovat. Na řadě by mohly být třeba školy v Novém Bydžově, Lázních Bělohradě nebo Nové Pace.
***
Bylo mi řečeno, že materiál nedostanu, protože bychom se v něm mohli šťourat.
Eva Stehlíková, ředitelka průmyslovky
Mladá fronta DNES | 30.4.2013 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Michaela Rambousková | Téma: Královéhradecký kraj