KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Názory 2016 Paměť v životě jednotlivce
Zpět

Paměť v životě jednotlivce

Přidáno 19. 9. 2016
Ilustrační foto

Ve dnech 19. – 25.9.2016 pořádá Česká alzheimerovská společnost Týden paměti. To, jak je paměť důležitá pro jedince, si uvědomujeme zejména tehdy, když se potkáme s někým, do jehož života vstoupí demence. Ta postihuje v České republice více než 150 tisíc lidí, v Královéhradeckém kraji 8 607 lidí.

Alzheimerova choroba, kterou obvykle avizují již výpadky krátkodobé paměti, postupně zneschopňuje člověka být soběstačným. Doslova změní celou osobnost. Péče o lidi s demencí je i při dobré vůli rodiny v domácím prostředí velice náročná. Proto je na místě monitorovat její výskyt a podporovat dostatečnou kapacitu pobytových služeb, domovů zvláštního určení, s kvalitní komplexní péčí v dobré dostupnosti. Také je vhodné se zajímat o prevenci a paměť, tak jako svaly, pravidelně trénovat. V každém kraji je dnes pracoviště s certifikátem Vážka, které poskytne k této problematice podrobné informace. Proto, začínáte-li vnímat, že něco není s vaší pamětí v pořádku, poraďte se s odborníky. Při problémech s pamětí nemusí jít vždy o nástup demence, ale přece jenom je dobré se zabývat příčinami potíží. Někdy může jít pouze o přetížení při vysokém pracovním tempu a postačí na chvíli vypnout a relaxovat.

Pracoviště s certifikátem Vážka v Královéhradeckém kraji:
 * Centrum sociální pomoci a služeb, o.p.s., Souběžná 1746/12, 500 12 Hradec Králové, tel. 495 272 242
 * Diakonie ČCE - středisko ve Dvoře Králové nad Labem, Benešovo nábř. 1067, 544 01 Dvůr Králové nad Labem, tel. 499 621 094

Anna Maclová