KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Názory 2016 Je potřeba zavést tzv. "pečovatelskou dovolenou"
Zpět

Je potřeba zavést tzv. "pečovatelskou dovolenou"

Přidáno 22. 7. 2016
Ilustrační foto

Reakce na článek "ČSSZ: Péči o blízké je možné „vyměnit“ za práci, do nároku na důchod se započítá".

Je sice správné, že se do doby pojištění pro přiznání důchodu započítává doba, kdy se člen rodiny stará o svého blízkého odkázaného na pomoc jiných, ale v rámci podpory soudržnosti rodin a umožnění lidem žít ve svém přirozeném prostředí je potřeba udělat ještě více. Zejména pro ty, kteří chtějí dosloužit např. svým rodičům v posledním období jejich života, kdy vyžadují nezbytně péči a podporu.

V současné době, když se někdo pro to rozhodne, často musí opustit své zaměstnání a později jej velice těžko znovu získá nebo nalézá uplatnění jinde. Obvykle i pro to, že je většinou ve věku 55+.

Je zapotřebí co nejdříve zavést tzv. pečovatelskou dovolenou, obdobu rodičovské, aby se lidé pečující o své blízké mohli na přechodný čas vzdálit ze svého pracovního místa a opět se na něj vrátit. A také, aby nezůstali po dobu pečování bez prostředků. V době jejich nepřítomnosti na pracovišti se nabízí jedna z možností - dát šanci získat praxi absolventům, kteří nemohou nalézt z důvodu chybějící praxe uplatnění.

A. Maclová

Článek, na který reaguji:
http://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/z-domova/peci-o-blizke-je-mozne-vymenit-za-praci-do-naroku-na-duchod-se-zapocita-482567